Credit

This query is : Open 

16 July 2017 I purchase plywood hardware laminate and make it a furniture.
On plywood and laminate I pay 28%, on hardware I pay 18%, and ready furniture there is 28%, how much credit I will get?

When I purchase raw material it will reflect on my closing stock... then how to convert raw material to finished goods ..i mean what will be accounting entry for above ?

16 July 2017 You purchase A @ 28% = 1000 + 280 = 1280 B @ 18% = 200 + 36 = 236 Total GST input = 316 Your Sales Furniture = 1000 + 280 = 1280 Taxes calculation, input - Output = Liability / ITC 316 - 280 = 36 (ITC) In case you can sell your all goods with margin sales 2000 + 560 = 2560 taxes, 316 - 560 = 184 as liability....


You need to be the querist or approved CAclub expert to take part in this query .
Click here to login now



Similar Resolved Queries


loading


Unanswered Queries



CCI Pro



Answer Query



Company
19 September 2026
CA/Semi-CA/BCom

Pravin Sarvaiya

Mumbai

CA Inter

View Details
Company
ARTICLESHIP 07 September 2026
Article/ Paid Assistant

Murali and Sumeet Chartered Accountant

Bengaluru

CA Foundation

View Details
Company
ARTICLESHIP 18 September 2026
Industrial Trainee

Twenty Point Nine Five Ventures Private Limited

Noida

CA Inter

View Details
Company
19 September 2026
Finance Manager

Mugdha Art Studio

Hyderabad

CA

View Details
Company
09 September 2026
SENIOR AUDITOR & ACCOUNTS MANAGER

Anupam Parashar & Co.

Ghaziabad

CA Final

View Details
Company
ARTICLESHIP 01 September 2026
Articles

Saini Pati Shah & Co LLP, Chartered Accountants

Mumbai

CA Foundation

View Details
Company
22 September 2026
Account Assistant

Chirag P Shah & Co. Chartered Accountant

Pune

B.Com

View Details
Company
26 September 2026
Chartared Accountant

pushpganga ventures

Pune

CA

View Details