A sells goods at 20% Above cost. His sales were Rs.10,20,000 During the year. However, he sold damaged goods for Rs.20,000 Costing Rs.30,000. The sale is included in Rs.10,20,000. The amount of Gross profit will be? . . . . Ans. Is Rs.2,40,000. Please explain How.
Sunitha & Bhargav : You need to clarify your basic concepts regarding Cost + Profit = Sales.
Cost = 100
Profit = 20 (Given 20% profit on cost)
Sales = Cost + Profi
= 120
Now Profit on sales will be
20 divided by 120 which will come to 16.67%
Guest
Posted on 14 December 2012
alok,
Iam sorry .u r correct.thanks for the correction
Leave a Reply
Your are not logged in . Please login to post replies