FOLLOWING ARE THE DETAILS OF PUR. MADE BY A MANUFACTURING UNIT..
PLEASE.TELL ME. HOW MUCH CREDIT CAN BE AVAILED i.e. HOW MUCH DUTY CAN BE PASSED..
ASSESSABLE VALUE = 177067
CUSTOM DUTY @ 7.5% OF 177067 = 13280.03
ADD. DUTY @ 12%OF (177067+13280.03) = 22841.64
EDU CESS @ 2% OF (13280.03+22841.64) = 722.43
SHE CESS @ 1% OF (13280.03+22841.64) = 361.22
ADDL DUTY 19/2006 @ 4% OF(177067+13280.03+22841.64+722.43+361.22)= 8570.91
