banner_ad

Standard costing

IPCC 5692 views 5 replies

following are the details of product phomex for the month of april 2013:

std qty of material required per unit 5 kg

actual output 1000 units

actual cost of material used 714000\-

material price variance 51000(fav)

actual price per kg of material is found to be less than std price per kg of material by 10\-

calculate:

1. act qty & act price of materials used.

2. material usage variance.

3. material cost variance.

 

Replies (5)

Question 1(a) of May 2013 IPC Exam. For guideline answer, download the file attached herewith.

i cannot understand how shall i take std rate 150 & act rate 140.act cost given 714000.

1) Material Price Variance is given as 51,000(F)
.
(Standard Price – Actual Price) X Actual Quantity = 51,000(F)

.
Actual Price per kg of Material is found to be less than Standard Price per kg of Material by 10
i.e. If, standard price is x; then actual price is (x-10)

.
Hence, [x-(x-10)] X Actual Quantity = 51,000

.
or, (x-x+10) X Actual Quantity = 51,000

.
Therefore, Actual Quantity = 51,000/10 = 5,100 (Required)


2) Actual cost is given = 7,14,000
.
Cost is simply calculated by multiplying quantity with price per unit

.
Hence, Actual Cost = Actual Quantity X Actual Price

.
or, 7,14,000 = 5,100 (as calculated in step 1) X Actual Price

.
Therefore, Actual Price = 7,14,000/5,100 = 140 (Required)

.
As in step 1, If, standard price is x; then actual price is (x-10)

.
Hence, x-10 = 140

.
or, x = 140+10 = 150 i.e. standard price

.
Standard price is calculated because we will need the same for calculating the Material Usage Variance.

.
Material Usage Variance = (standard quantity – actual quantity) X standard price

.
(Whenever any variance is to be multiplied by price, we always consider standard price since while calculating one factor, other factor has to be kept constant. If we take actual price, then price variance will also be included.)

.
Hence, Material Usage Variance = (5000 – 5100) X 150 = 15000 (A) (Required)


3) Material Cost Variance = Material Price Variance + Material Usage Variance
.
or, Material Cost Variance = 51000 (F) + 15000 (A) = 36000 (F) (Required)

why 5kg is 5000?

If you use only 5 kg as standard quantity, then material usage variance will be derived for per unit only.
.
Material Usage Variance p/u  = (standard quantity – actual quantity) X standard price
.
or, (5-5.1) X 150 = 15(A) [5100/1000 = 5.1]
.
But we need to calculate as a whole, i.e. what should have been used to produce the actual output i.e. 1000 units
.
Material Usage Variance per unit = 15(A)
.
Material Usage Variance for actual output = 15 X 1000 = 15000 (A)
.
That is the reason why standard quantity per unit was converted into standard quantity for actual output/production
.
Material Usage Variance = (5000 – 5100) X 150 = 15000 (A)


CCI Pro

Leave a Reply

Your are not logged in . Please login to post replies

Click here to Login / Register  

Company
02 May 2026
Experience Audit Manager

AGGARWAL SAMIR & CO

New Delhi

CA Inter

View Details
Company
ARTICLESHIP 30 April 2026
Article Assistant

J SINGH & ASSOCIATES

Ahmedabad

CA Inter

View Details
Company
26 May 2026
Education Content Creator

Adyayam Education LLP

Bengaluru

CA Foundation

View Details
Company
03 May 2026
Senior Chartered Accountant

Nirmal Jain & Co

New Delhi

CA

View Details
Company
16 May 2026
Account & Audit Asst

RAHUL KHANDEBHARAD & ASSOCIATES

Nashik

B.Com

View Details
Company
26 May 2026
Senior Accountant cum purchase Manager

Vardhaman Group of India

Pimpri Chinchwad

CA Inter

View Details
Company
ARTICLESHIP 15 May 2026
Audit Assistant / Article Trainee / Intern

SSGS and Associates

Chennai

CA Inter

View Details
Company
04 May 2026
Content Writer Intern

Interactive Media Pvt Ltd.

New Delhi

CA Inter

View Details