MT in VPL
493 Points
Joined July 2009
ans. is here see ---------
as per u/s 112(1)(a) when assesse (gross total income less LTCG<exempted limit) then assesse is entitle to get relief in respect of LTCG.And relief will be calculated as follows:
Relief = Exempted limit - (Gross total ncome-LTCG)
RElief = 1,80,000 - (2,00,000-30,000)
Relief = 180000 - 170000
Relief = 10000
So taxable LTCG Would be = 30000-10000=20000
Now assesses gross total income would be 200000-10000=190000
income tax on 240000 (190000+50000) (a) (see note) = 12500
income tax on 230000 (b) = (5000)
(ag. income 50000 +exempted slab 180000)
(a-b) So net tax = 7500+3% education & higher education cess = 7725.
note - tax on 240000 computed as under :
tax on long term capital gain 20000*20% = 4000
tax on winning from lotteries 20000*30% = 6000
tax on 111A 10000*15% = 1500
tax on other income:
190000-180000=10000*10% = 1000
total = 4000+6000+1500+1000=12500
Thanxxx guys If u have any query then can ask me.....................................