Doubt regarding income from house property income tax

Final 482 views 1 replies

Mr. J has a house the construction of which was completed in November 2008.

The House was let out for rent of Rs.9000 per month.

On 01.04.2006, J borrowed a loan of Rs. 3,00,000 @ 18% interest for the construction of above property.

On 30.11.2008, he borrowed a loan of Rs.2,00,000 @ 15% interest and utilised the amount along with the security deposit from tenant of Rs. 1,00,000 and repaid the original loan.

Property taxes paid is Rs. 15,000.

Compute the income from house property for AY 2012-13.

 

Please give me a detailed solution....

Replies (1)

 

For AY 2009-10

Pre-construction period interest (from 01-04-2006 to 31-03-2008) (300000*18%*2) = 108000.

1)      For each year 108000/5 = 21600.

2)      Interest for the previous year 2008-09

·          from 01-04-2008 to 30-11-2008 – 300000*18%*8/12 = 36000

·         from 01-12-2008 to 31-03-2009 – 200000*15%*4/12 = 10000

3)      Total interest for AY 2009-10 = 21600+36000+10000 = 67600.

 

 

For AY 2012-13

Particulars

Calculation

Amount Rs

Amount Rs

Gross Annual Value

9000*12

 

108000

Less: Muncipal Taxes

 

 

15000

Net Annual Value

 

 

93000

Less : deduction u/s 24(a)

93000*30%

27900

 

        : Interest u/s 24(b)

Note

51600

79500

Income from House Property

 

 

13500

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Note:

1.       Interest for Pre-construction period = Rs.21600/-

2.       Interest for the year = Rs.200000*15% =Rs. 30000/-

3.       Total Interest for AY 2012-13 allowable = Rs. 51600/-.


CCI Pro

Leave a Reply

Your are not logged in . Please login to post replies

Click here to Login / Register