banner_ad

Vat doubt in selling price

320 views 6 replies

compute invoice value to be charged and amt of tax payable under vat by a dealer who had purchased goods for RS 100000. AND after adding expenses rs 50000 and profit of rs 75000.had sold the same... the vat rate on purchase and sales are 4.5% and 12.5% respectively.... CAN PLZ Some one help me to solve this and please mention the selling price i have a doubt in that please 
 

Replies (6)

Assuming Purchase Price Rs 100000/- is exclusive of Input VAT and goods are purchased from a local dealer . VAT on sales will be additional charge on profit

Purchase Value of Goods: 100000

Input Vat on Purchase @ 4.5%: 4500

Now for calculation Sale Price

Purchse value of goods: 100000

Add: Expenses:              50000

Add: Profit:                     75000

Total value of Goods       225000

Add Vat 12.5%               28125

Invoice Value of Sales   253125.

Tax Liabitity= 28125-4500=23625

 

thank you bro...

can u pls help me to solve last one question please

X is a manufacturer registered under VAT. He provides u the following info f.y 2015-16

1.purchase from local dealer registered dealer (excluding vat 4%) RS 1,15,000

2.purchases from a dealer having opted composition scheme(including vat 4%) RS 2,20,000

3.PURCHASES OF MACHINERY ELIGIBLE for input credit on 1-10-2015(excluding vat)Depriciation rate 15%p.a RS 5,00,000

4.other direct and indirect exps -30% of total purchase (excluding dep)

5.profit margin 20% of total cost

6.unutilised balance of vat input credit as on 1-4-2015 RS 7500

7.90% OF production sold during the year

8.Vat rate for  sales 12.5%

Find out taxable turnover ,net Vat payable and input credit for the year 2015-16..

Asuming 12.5% vat rate on machinery

Total Purchase= 115000+220000+500000= 835000

Other cost = 30% purchase value = 30% of 835000 = 250500

Depriciation ( for six months) = 37500

Total cost = addition of all above = 1123000

Add Profit = 20% of 1123000 = 224600

Total salesable goods = 1347600

90% goods sold = 1347600*.90 =1212840

Total vat on sales = 1212840*12.5% = 151605

Input Tax Credit = 7500+ (115000*4%)+(500000*12.5%) =74600

hence tax payable= 77005

I AM VERY MUCH THANKFUL TO U ...GOD BLESS YOU....

ONCE AGAIN THANK YOU

IN SECOND CASE IT IS INCLUDING VAT SO WE SHOULD TAKE 211538 (EXCLUDING VAT) OR 220000 ONLY????

In second case purchase is from composition dealer and including tax purchase are not taken for setoff. hence total purchase value will be taken as purchase


CCI Pro

Leave a Reply

Your are not logged in . Please login to post replies

Click here to Login / Register  

Company
08 May 2026
Paid Assistants

Quick Taxperts Private Limited

Bengaluru

Graduate (Any)

View Details
Company
11 May 2026
Post office

Post office

Anakapalle

Others

View Details
Company
16 May 2026
Account & Audit Asst

RAHUL KHANDEBHARAD & ASSOCIATES

Nashik

B.Com

View Details
Company
14 May 2026
Senior Accounts Executive

Karan Gupta & Co.

New Delhi

Graduate (Any)

View Details
Company
08 May 2026
CHARTERED ACCOUNTANT

SHAH LADHA AND ASSOCIATE

Ahmedabad

CA

View Details
Company
03 May 2026
Senior Chartered Accountant

Nirmal Jain & Co

New Delhi

CA

View Details
Company
28 April 2026
Senior Accounts Professional

Vivek S Gupta & Associates

New Delhi

B.Com

View Details
Company
18 May 2026
MIS Executive

Primarc Pecan Retail Limited

Mumbai

B.Com

View Details