banner_ad

Index numbers

CPT 6056 views 4 replies

some more problems for my understanding:

1) When the cost of tobacco is increased by 50%, a cosumer who maintained his formal scale of consumption, said that the rise had increased his cost of living by 5%. be4 the change in price, the percentage of his cost of living was due to buying tobacco is:

a)15%   b) 8%  c) 10%  d) None of these

 

2) If the price index for the yr say 1960 be 110.3 and the price index for the yr 1950 be 98.4. Then the purchasing power of money (Rupees) of 1950 will be of 1960is:

a) Rs.1.12    b) Rs.1.25           c)Rs. 1.37                 d) None of these

 

 

3) The consumer price index for april 1985 was 125.. The food price index was 120 and other items index was 135. The percentage of the total weights of the index is

a) 66.67          b)68.28         c) 90.25            d) None of these

 

4) The total value of the retained exports into india in 1960was Rs.71.5million .m. The corrsponding total for for 1967 was Rs. 87.6 mllion p.m The index of volume of reatined imports in 1967 composed with 1960(=100) was 62.0. The price index for retained inputs for 1967 our 1960 as base is:

a) 198.61           b)197.61                 c) 198.25                 d) none of these

 

 

Kindly provide solution for the aboc\ve four problems.

Replies (4)

item              W                    I                               IW

                 

tobacco       X                      150                     150X

others         100-X               100                     10000-100X

                 ------------                                       -----------------------

      TOTAL               100                        -                  10000+50X

THEREFORE CLI = EIW/EW = 105

                                =10000+50X/100=105

                                =X=10%

2. PURCHASING POWER OF MONEY = P1/P0 = 110.3/98.4 = 1.12/-

 

4. Value  = Price * Volume

Year

Price

Volume

Value

1960 ( Base Year)

100

100

100

1967

?

62 ( Given)

=87.6/71.5*100= 122.52

Now Value  = price * Volume

122.52= P*62

Therefore P=122.52/62*100

       =197.61

3.

W

I

IW

X

120

120x

100-x

135

13500-135x

Total

 

13500-15x

 

Now IW= 12500

13500-15x=12500

X=1000/15

 = 66.67


CCI Pro

Leave a Reply

Your are not logged in . Please login to post replies

Click here to Login / Register  

Company
16 May 2026
Audit clerk

mgirt & co

Bengaluru

CA Inter

View Details
Company
01 May 2026
Chartered Accountant

Agrawal Jain & Co.

Raipur

CA

View Details
Company
23 May 2026
Article Assistant

Geeta Manchanda & CO.

New Delhi

CA Inter

View Details
Company
14 May 2026
Senior Associate

ABHISHEK SHANKAR AGARWAL & ASSOCIATES

Kolkata

CA

View Details
Company
10 May 2026
Finance specialist

Right way solution

Ajmer

CA

View Details
Company
04 May 2026
Content Writer Intern

Interactive Media Pvt Ltd.

New Delhi

CA Inter

View Details
Company
11 May 2026
CA Dropout

Patron Accounting LLP

Pune

CA Inter

View Details
Company
ARTICLESHIP 27 April 2026
CA Articled Assistant

GM Corporate Solutions

Noida

CA Final

View Details