How was INCOME TAX today

IPCC 4596 views 118 replies

well y will it be deemed to be let out.. mere splitting of house in 3 units for theire own purpose  will not effect from IHP.. i took it as 2 portions one let out and the rest i took as  let out property

Replies (118)

well y will it be deemed to be let out.. mere splitting of house in 3 units for theire own purpose  will not effect from IHP.. i took it as 2 portions one let out and the rest i took as  let out property

 

Originally posted by : ashfaq

ques 2. Please bear with presentation

 i think ur calculation in hp is wrong and also business income

i dont think the paper was really easy... questions like 2, 3(a), 4 and 5 too needed conceptual clarity.. and 4*4 tho wat laga di.. one question out of portions.. the oly thing easy was vat and st

what about TDS on company deposit?

 

 

contribution to pension fund lic?

wat do u people think abt 3 a

@ kritesh yr kaunse unit 2 ki baat kar rahe ho...??? huf wale ques ki baat kar rahe ho kya???
 

^ yes 

Originally posted by : chetan jain

@ kritesh yr kaunse unit 2 ki baat kar rahe ho...??? huf wale ques ki baat kar rahe ho kya???
 

Yup!!!!!!!!!!!!!.............

@ gunmaster....

comp deposit mai tds kaha se aaya......

ded milega.... Chapter VI a mai..

@ gunmaster maine to intt frm co deposit ko income frm other source mai add kiya h coz it is nt dividend...

aur ek galati kar di pension fund contribution is not deducted u/s 80 c aur wo maine add kar di...!!!

whole paper was based on Conceptual...................

I did so many conceptual error.......................

please someone slap.. meeeeeeeeee..

I need it..

yr koi bol raha h pension ka deductio milega aur koi bol raha h nai milega....!!! wat da hell is dis???

pension there is sure deduction

Originally posted by : abdul haseeb

wat do u people think abt 3 a

income to be clubbed = 440000*(200000/1100000) = 80000

income :-

business = 440000-80000 = 360000

ltcg = 500000

 

Tax will be 

on ltcg = 500000*20% = 100000

on balance income = 360000 = 26000

total tax = 126000

edu. cess + shec = 3780

net tax payable = 126000+3780 = 129780

 

advance tax intallment = 

1st = 30% * 129780 = 38934

2nd = 60%*129780-38934 = 38934

3rd = 100%*129780-38934-38934 = 51912

@ abdul agar aisa h to cadbury to u frm my side kyunki mai deduct karke aaya hu...!!!

Originally posted by : GuNmAsTeR-G9!




Originally posted by : abdul haseeb






wat do u people think abt 3 a






income to be clubbed = 440000*(200000/1100000) = 80000

income :-

business = 440000-80000 = 360000

ltcg = 500000

 

Tax will be 

on ltcg = 500000*20% = 100000

on balance income = 360000 = 26000

total tax = 126000

edu. cess + shec = 3780

net tax payable = 126000+3780 = 129780

 

advance tax intallment = 

1st = 30% * 129780 = 38934

2nd = 60%*129780-38934 = 38934

3rd = 100%*129780-38934-38934 = 51912

 

Nope . wrong. . Advance tax need not be deducted for CG until last chapter.. Assesee is not liable to deduct tax for deducting casual income/capital gains


CCI Pro

Leave a Reply

Your are not logged in . Please login to post replies

Click here to Login / Register