banner_ad

how to calculation_of_commission

CPT 843 views 1 replies

1. A manager gets 5% commission on sales, cost price of goods sold is Rs. 40,000 which he sells at a margin of 20% on sale. commission will be. Ans: Rs.2500

2. A manager gets 5% commission on net profit after charging such commission.  If gross profit is Rs. 48,000 and expenses of indirect nature other than managers commission are Rs. 6000. commission will be Ans: Rs.2000

My email is: hari.vemula83 @ gmail.com

Replies (1)

1: cost 40000+comm20%(10000)=50000 sale value

Comm 50000*5%=2500

2: sale 48000-Exps 6000=42000

Net value 42000 /(105%)=40000

Comm 40000*5%= 2000


CCI Pro

Leave a Reply

Your are not logged in . Please login to post replies

Click here to Login / Register  

Company
16 May 2026
Account & Audit Asst

RAHUL KHANDEBHARAD & ASSOCIATES

Nashik

B.Com

View Details
Company
22 May 2026
Sr. Financial Analyst - Consolidation

Search Synergy

Mumbai

CA

View Details
Company
11 May 2026
Post office

Post office

Anakapalle

Others

View Details
Company
14 May 2026
Senior Associate

ABHISHEK SHANKAR AGARWAL & ASSOCIATES

Kolkata

CA

View Details
Company
29 April 2026
Internal Auditor

SNCO

Mumbai

CA Inter

View Details
Company
23 May 2026
Article Assistant

Geeta Manchanda & CO.

New Delhi

CA Inter

View Details
Company
10 May 2026
Finance specialist

Right way solution

Ajmer

CA

View Details
Company
11 May 2026
AUDIT INTERN

M/S K.K.KHANNA AND COMPANY

Noida

CA Foundation

View Details