Consignment

361 views 1 replies
X sent out goods to Y of Delhi at a profit of 20% on invoice price. 1/10th of the goods were lost in transit. The cost of goods lost is Rs.20000. Invoice value of goods sent will be: a.200000 b.240000 c.250000
Replies (1)
Cost of goods sent= 20000*10=200000 Invoice price= 200000*1.25=250000


CCI Pro

Leave a Reply

Your are not logged in . Please login to post replies

Click here to Login / Register