Consignment

CPT 164 views 1 replies

X of Kolkata sends out goods costing Rs 100000 to Y of Mumbai at cost +25%. Consignor's expenses Rs 2000.3/5of the goods were sold by consignee at Rs 85000.commission 2% on sales +20% of gross sales less all commission exceeds invoice value. Amount  of commission will be ?

And for this question  is 3083

Plz explain me this problem... 

Replies (1)
Formulate the question as an equation.
Let x be the amt. of commission. Invoice value of goods sold=3/5*125000=75000.
x = 2%*85000+20%(85000-(x+75000))


CCI Pro

Leave a Reply

Your are not logged in . Please login to post replies

Click here to Login / Register