banner_ad

Accounting problem - please help !

CPT 3516 views 3 replies

Hello,

 

I have few doubts in final accounts of cpt,please answer this question with explanation

 

1)A Company wishes to earn 20% profit margin on selling price.What will the profit mark up on cost,which will acheive the required profit margin ?

Answer given - 25%   how ?? surprise

 

2)If sales is rs 2,000 and rate of gross profit on cost of goods sold is 25%,then cost of goods sold will be ?

 

Thanks in advance smiley

 

 

Replies (3)

1) note this shortcut down first - if the profit margin is x/y on sale price, then it is x/y-x on cost price. or, if it is is x/y on cost price, then the margin is x/x+y on sale price. this quick formula will get get you through these problems in no time.

and as far  as the explanation goes for the above shortcut, if the selling price is 120 and the profit mark up is 20% (20/100) on cost, then the cost price is obviously 100. now what is the profit margin on sales? it is nothing but the ratio of profit and selling price, so it is 20/120 or 16.6667%. note that the profit ratio is 20/100 on cost and 20/120 on sales and so, it follows the the shortcut i've mentioned.

2) sales = 2000, rate of profit on COGS = 25% = 25/100, which means profit ratio on sales = 25/125 or 20% now, 2000 - 2000*20% = COGS = 1600.

OR, you can use algebra - let cost be X, so, X+X*25% = sales => X(1+0.25) = 2000 => X= 2000/1.25 = 1600.

Originally posted by : rajiv

1) note this shortcut down first - if the profit margin is x/y on sale price, then it is x/y-x on cost price. or, if it is is x/y on cost price, then the margin is x/x+y on sale price. this quick formula will get get you through these problems in no time.

and as far  as the explanation goes for the above shortcut, if the selling price is 120 and the profit mark up is 20% (20/100) on cost, then the cost price is obviously 100. now what is the profit margin on sales? it is nothing but the ratio of profit and selling price, so it is 20/120 or 16.6667%. note that the profit ratio is 20/100 on cost and 20/120 on sales and so, it follows the the shortcut i've mentioned.

2) sales = 2000, rate of profit on COGS = 25% = 25/100, which means profit ratio on sales = 25/125 or 20% now, 2000 - 2000*20% = COGS = 1600.

Awesome! thank you for such quick reply smiley

Kindly help by solving the problem :

Illustration-9 on CA CPT Accounts book page no. 9.36

Last entry given as

bank a/c dr. 44750

cash in arrers a/c dr 250

    to share final call a/c

 

Kindly explain this entry-i think icai book showing wrong solution.

 

Kindly explain


CCI Pro

Leave a Reply

Your are not logged in . Please login to post replies

Click here to Login / Register  

Company
ARTICLESHIP 15 May 2026
ARTICLE ASSISTANT, TRAINEE AND PAID ASSISTANT

YOGESH KAPOOR AND ASSOCIATES

New Delhi

B.Com

View Details
Company
19 May 2026
Article, CA & Paid Assistant Positions

Aggarwal Sarawagi and Co

New Delhi

CA

View Details
Company
12 May 2026
Accounts Executive

Nafa Group

Mumbai

B.Com

View Details
Company
Featured 27 May 2026
Lead Conversion Executive / Sales Closing Executive

SMJ global advisors pvt ltd

New Delhi

B.Com

View Details
Company
ARTICLESHIP 23 May 2026
Article Assistants

Acupro Consulting

Gurgaon

CA Inter

View Details
Company
14 May 2026
Senior Associate

ABHISHEK SHANKAR AGARWAL & ASSOCIATES

Kolkata

CA

View Details
Company
26 May 2026
CA / MBA (Finance) / CMA / M.Com (Finance)

Sri Aurobindo Gnostic Centre of Education

New Delhi

CA

View Details
Company
22 May 2026
Sr. Financial Analyst - Consolidation

Search Synergy

Mumbai

CA

View Details